T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

KBRN Tatbikatı Gerçekleştirildi

Güncelleme Tarihi: 25/10/2018

Afyonkarahisar'da kurumların ortaklaşa düzenlendiği Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tatbikatı gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Ümit Şeref Kayacan'ın da takip ettiği ve Afyon Devlet Hastanesi otoparkında gerçekleşen tatbikata AFAD, Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü, UMKE destek verdi.

Olası bir kimyasal kaza sonrasında yapılacakların gerçekleştirildiği tatbikatta bütün kurumların koordinasyon ve iletişimi de sahaya kurulan Mobil Koordinasyon Merkezi ile sağlandı.

Tatbikatta, kimyasal maddeden etkilenen yaralılar önce AFAD ekiplerince kurulan özel stantlarda kimyasal maddeden arındırıldı, sonrasında da sağlık görevlilerine teslim edildi. Böylelikle kimyasal maddenin bulaşarak daha çok kişiyi etkilemesi engellenmiş oldu.

Yaralılar gerekli müdahaleler tamamlanıp doktor kontrolü altına alınırken kimyasal maddenin sızdığı alan da İtfaiye ekipleri tarafından köpüklü su ile temizlendi.

Vali Yardımcısı Kayacan'ın yanı sıra Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, AFAD Müdürü Mehmet Buldan'ın da takip ettiği ve başarı ile tamamlanan tatbikat, toplu fotoğraf çekimi sonrası sona erdi.


Diğer fotoğraflar için lütfen tıklayınız.