overlay

Çocuk ve Ergen Sağlığı Danışmanlığı

 

Sağlıklı Hayat Merkezinde görev yapan Çocuk Gelişimi Uzmanı tarafından Çocuk ve Ergen Sağlığı Danışmanlığı verilmektedir.

Aile Görüşmeleri: Çocuk ve aile hakkında genel bilgilerin edinildiği, müracaata ilişkin gerekçelerin alındığı karşılıklı sohbet ortamında gelişen görüşmelerdir.

Gelişim Değerlendirmeleri: Çocuğun takvim yaşı ve varsa tanısı dikkate alınarak çocuğun gereksinimlerine DENVER 2 ( Hacettepe çocuk nörolojisi gelişim testi) değerlendirme aracı kullanılarak çocuğun gelişim profili çıkarılır. Aileye genel durum hakkında bilgi ve öneriler verilir.

Gelişim Takibi: Müracaat eden aile ile yapılan görüşme ve çocuk değerlendirmesi sonucunda sunulan öneriler aileye ayrıntılı olarak anlatılır ve ödevler verilir. İhtiyaç durumuna göre belirlenen kontrollerle gelişim takibi yapılarak aileye  rehberlik hizmeti sunulur.

** Çocuk merkezli aile danışmanlığı yapar.

** Çocuğun gelişimini destekleyici ev programı (ödevler) hazırlar.

** Çocuklarda görülen saldırganlık, yalan söyleme, inat etme, kaygı, korku, çalma, tırnak yeme, parmak emme, enürezis (alt ıslatma), enkoprezis (dışkı kaçırma), çocukluk mastürbasyonu vb. davranış bozukluklarına yönelik aile yaklaşımını ve çözümünü belirlemede rehberlik eder.

** Yeme, uyku düzeni ve tuvalet eğitimi gibi alışkanlıkların düzenlenmesinde ve kazandırılmasında aileyi bilgilendirir ve takip eder.

** Gelişim geriliği belirlenmiş çocuklar ve Riskli gelişen bebek ve çocuklar için erken müdahale programı hazırlar ve uygulanması aşamasında aileyi bilgilendirir ve takip eder.

** Çocukluk çağı kekemeliği, gecikmiş konuşma gibi dil gelişimi ile ilgili problemlerde gelişimi destekleyici program hazırlar, aile bilgilendirmesi yapar ve takip eder.

**Çocukta görülen problem durumlarında (dikkat eksikliği ve hiperaktivite, özgül öğrenme güçlüğü, otizm ) ailelere uygun davranış önerileri , destekleyici ev programları hazırlar.

**Çocuğun kreşe ya da okula hazır olup olmadığını belirler.

**Çocuğu olası bazı durumlara (ameliyat , anne-baba boşanması-ölümü, kardeş doğumu vb.) hazırlama konusunda aileye rehberlik eder.

** Çocukların yaşına uygun oyun ,oyuncak , kitap ve eğitim materyalleri seçiminde kişilere rehberlik eder.