overlay

Dikkat! Numune Alımlarındaki Yanlışlar

Halk Sağlığı Laboratuvarına numune gönderimi konusunda bazı yanlış uygulamalar yapıldığı gözlenmekte ve söz konusu yanlışlıklar emek zayiatı ve hasta mağduriyetine sebep olmaktadır.

Bunlar; numune alma zamanının sisteme girilmemesi: Numune alma zamanının kanı alan kişi tarafından sisteme girilmesi zorunludur. Bundan böyle numune alım zamanı sisteme girilmemiş olan kanlar Halk Sağlığı Laboratuvarına kabul edilmeyecektir. Ayrıca numune transferini kendisi yapan ilçelerin kanın alındığı gün en geç saat 12:00’ ye kadar,  santrifüj edilmiş olarak ve soğuk zincire uyarak, Halk sağlığı Laboratuvarına ulaştırılması gerekmektedir.

Diğer bir konu; numune serumlarının yetersiz olması. Numune serumları yetersiz geldiği için hekim tarafından istenen tetkiklerin hepsi çalışılamamaktadır. Serumların istenen tetkiklerin hepsine yetecek miktarda kan alımı yapılması ve hemolizsiz gönderilmesi gerekmektedir. Kan alınan tüplere yapıştırılan barkodlar da bazen yanlış yapıştırılmakta olup doğru yapıştırma şekli ekli fotoğrafta yer almaktadır.

Emek kaybı, maddi kayıp ve mağduriyet yaşanmaması için bahsi geçen konulara dikkat edilmesi, ilgililerin de konu ile ilgili titizlik göstermesi hususunda uyarılması önemle rica olunur.
YANLIŞ


DOĞRU