T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dünya Sağlık Günü :" Depresyon tedavi gerektirir"

Güncelleme Tarihi: 15/10/2020

Her sene 7 Nisan günü Dünya Sağlık Günü, 8-14 Nisan tarihleri de Sağlık Haftası olarak kutlanmakta ve insan sağlığının önemi, farklı boyutlardan ele alınıp kamuoyu bilgilendirilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından her yıl başka bir başlık seçilmekte ve bu konu hakkında değişik etkinlikler yapılamktadır. DSÖ'nün bu sene farkındalık oluşturmak için seçtiği tema ise "Depresyon" oldu.

Depresyon, kişinin daha önce zevk aldığı etkinliklerden zevk alamaması, ilgi kaybı, isteksizlik, kendini değersiz hissetme, karamsarlık, umutsuzluk ve bazen de ölüm düşünceleri ile seyreden, tedavi gerektiren psikiyatrik bir tablodur.

Dünya Sağlık Örgütü, günümüzde depresyonun dünya genelinde yaklaşık 350 milyon kişiyi etkilediğinin tahmin edildiğini belirtmektedir. 17 ülkede uygulanan Dünya Ruh Sağlığı Araştırması’nda, 2011 yılında 20 kişiden 1’inin önceki yıl depresif bir epizod geçirdiği saptanmıştır.

Depresyon, genellikle genç yaşta başlar, bireyin işlevselliğini azaltır ve yeniden ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Bu nedenlerle hastalığa bağlı yaşam boyu kaybedilen yıllar açısından önde gelen nedenlerden biridir. Avrupa bölgesinde ruhsal rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan hastalık yükünün %20’sinden depresyonun sorumlu olduğu, bazı ülkelerde ise bu oranın %26’lara kadar çıktığı belirtilmektedir. Ülkemizde depresyona bağlı kaybedilen yaşam yılları erkeklerde %6.4, kadınlarda ise %10.7 düzeyindedir.

Depresyonu kişiler hem birinci basamak (aile hekimliği), hem de ikinci basamak sağlık kurumlarında (psikiyatri klinikleri) tedavi edilmektedir.

Vatandaşlarımızın, yukarıda saydığımız belirtileri kendilerinde görmeleri hâlinde önce aile hekimlerine, ihtiyaç hâlinde de psikiyatri kliniklerine başvurmalarını önemle rica ediyoruz.

Bu vesile ile şahsım ve sağlık camiası adına Dünya Sağlık Gününü ve Sağlık Haftasını kutlar; görevleri başında olan sağlık personelimize çalışmalarında başarılar diler, halkımızın da sağlıklı bir ömür geçirmelerini temenni ederim.

Dr. Necip Yemenici
Sağlık Müdürü