T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bugün Bırakın Sağlığa Merhaba Deyin.

Güncelleme Tarihi: 15/10/2020

Dünyada, her 10 saniyede 1 kişi sigaradan ölüyor. Bu, her yıl 6 milyon kişinin sigara sebebiyle hayatını kaybetmesi demektir. Yine, günde yaklaşık yarım paket sigara içen bir insan, her gün beynine 300 nikotin vuruşu göndermiş oluyor.

Bu çarpıcı bilgileri paylaşarak, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesi ile canımızı alan ve yakan sigaranın önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz.

"İçen de ölüyor, içmeyen de..." gibi mantık hatası içeren bahanelerle ne yazık ki sigaraya bağlı ölümler, hastalıklar ve maddî kayıplar artıyor; önemsiz görülen sigara başka diğer bağımlılıkların da giriş kapısı oluyor.

Sağlık Bakanlığı olarak amacımız insanımızın kaliteli bir ömür geçirmesidir. Oysa sigara "Kalp ve damar hastalıkları, Bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH, Damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç, Midede gastrit, ülser ve mide kanseri, Ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri, Ağız kokusu ve dişlerde sararma, Gebelikte sigara içilmesi erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesi" gibi pek çok sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tüm bunlar da sağlıklı yaşam kalitemizi düşürmekte, çevremiz de bu hastalıklardan dolayı maddî manevî sıkıntıların altına girmektedir.

Bize ve sevdiklerimize bu kadar zararı olan bir şeyi bırakmak elbette çok mühim. "Bir defadan bir şey olmaz", "İstediğim zaman bırakırım", "Ben bağımlı olmam" gibi cümlelerle başlayan bu alışkanlık sonrasında "Bırakmaya çalıştım ama...", "Bundan vazgeçmem mümkün değil", "Biliyorum, bırakmam lazım" gibi pişmanlık dolu cümlelerle devam ediyor ne yazık ki.

Bu noktada da sizleri her türlü psikolojik danışmanlık ve ilaç tedavisi desteği vermek üzere Sigara Bırakma Polikliniklerimize davet ediyoruz.

Sigarayı bıraktığınızda göreceksiniz ki 2 saat sonra nikotin vücudunuzu terk etmeye, 6 saat sonrada kalp atış hızı ve kan basıncı düşmeye başlayacak; 12 saat sonra ise sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit, kan dolaşımınızdan temizlenip ciğerlerinizin daha iyi çalışması sağlanacaktır.

Bu ve bunun gibi pek çok iyileşmeye kavuşmak için lütfen bugünü vesile ederek -eğer içiyorsanız- sigarayı bırakın. Sigara içmiyorsanız da kendinizi ve sevdiklerinizi bu kötü alışkanlıktan, pasif içici olmaktan bile koruyun.

Sizlere her türlü desteği vermek için bizler her zaman sizin yanınızdayız.

Dr. Necip Yemenici
Sağlık Müdürü